Obsah

Furmanská a hodová paráda 2017

Typ: ostatné
 Furmani predviedli krásu a silu svojich koní. Kolotoče, občerstvenie a ďalšie atrakcie spestrili slnečný hodový deň.

Chocholanskí furmani a obec Chocholná-Velčice v spolupráci s dobrovoľným hasičským zborom Chocholná-Velčice usporiadali 12. ročník furmanských pretekov.

Pozrite si celú FOTOGALÉRIU 

Furmanstvo bolo v 17. - 19. storočí  hlavné zamestnanie mnohých roľníkov  a aj v našej obci patrilo k hlavným zdrojom obživy niektorých obyvateľov.  Furman bol človek, ktorý chodil so záprahom koní alebo volov. Zvláčal a vozil drevo, prevážal akýkoľvek náklad. Furmanstvo vo veľkej miere nahradili koncom 19. storočia moderné stroje a dopravné prostriedky.  
V súčasnosti furmani využívajú konskú silu na prácu v lese, prácu s drevom. Na Slovensku je niekoľko desiatok furmanov, ktorí sa zúčastňujú furmanských pretekov a v disciplínach ukazujú silu a rýchlosť a krásu koní.
 V Chocholnej-Velčiciach sa tradícia furmanov zachovala najmä vďaka Vilovi Hodulíkovi a rodine Matejíkovej.

Furmanská a hodová paráda sa začala ráno stretnutím na obecnom úrade, kde sa všetci posilnili raňajkami. V dobrej nálade vyrazil sprievod do ulíc našej obce. Sprievod tvorili furmani s koňmi, kočom alebo vozom a jazdci na koňoch.

 Na kočoch sa viezla pani starostka Ing. Alena Bulková, mládež v krojoch, spevácka skupina Studienka, harmonikári pán Surovský,  pán Holásek a ďalší občania. Spev a hudba sa ozývali ulicami, dievčatá a chlapci ponúkali divákov štamprlíkom a výbornými čerstvými hodovými koláčmi, ktoré nám napiekli Andrea Zemánková a Eva Minárechová. Mnohí občania ponúkali sprievod svojimi vlastnými dobrotami. Bezpečnosť na cestách zaisťovali naši obetaví hasiči, za čo im veľmi ďakujeme. Aj napriek tomu, že ich v sobotu čakala hasičská súťaž v Drietome, zorganizovali sa tak, aby nám stihli vypomôcť. Zo súťaže v Drietome si naši hasiči odniesli krásne prvé miesto a dvakrát  tretie miesto. Chlapci a dievčatá gratulujeme!!!!

Po slávnostnom sprievode po obci sa furmani zhromaždili v areáli futbalového ihriska, kde sa konali furmanské preteky.

Na priebeh pretekov, dodržiavanie pravidiel, meranie času dohliadali rozhodcovia.  Súťažilo sa v troch disciplínach: furmanský slalom, práca s drevom a ťažký ťah.

14 furmanských tímov prišlo bojovať o prvé miesta. Silu a krásu koní,  ich obratnosť mohli diváci obdivovať v jednotlivých kolách. Spolupráca koňa  s furmanom a pomocníkom, skúsenosti, dispozície koní a tiež trošku šťastia rozhodovali o víťazoch. Víťazom srdečne gratulujeme. Poháre a ceny víťazom slávnostne odovzdala pani starostka.  V prestávke vystúpili s ukážkou westernového jazdenia Janko Bečár a Džudy Šamanka Janeková.  

 Víťazi v jednotlivých kolách:

Furmanský slalom:

1. Játy Patrik

2. Tóth Tibor

3. Dobrotka Ľuboš

 

Práca s drevom:

1. Debnár Ján

2. Dobrotka Ľuboš

3. Blaško Pavol

 

Ťažký ťah:

1. Šulava Miroslav ml.

2. Fizek Marián

3. Dobrotka Ľuboš

 

Celkoví víťazi:

1. Dobrotka Ľuboš

2. Fizek Marián

3. Debnár Ján

 

Súťaž o najsilnejšieho koňa: Blažko Pavol 

CELKOVÉ VÝSLEDKY NA STIAHNUTIE 

Okrem sledovania furmanských pretekov boli pre návštevníkov pripravené mnohé sprievodné akcie.  Stánky s občerstvením ponúkali cigánsku pečienku, guláš, klobásku a rôzne iné pochúťky. Varenú kukuricu, cukrovú vatu, medovníky a cukrovinky ocenili najmä deti. Výrobky z dreva, suveníry, pomôcky pre gazdiné a hračky si ľudia mohli zakúpiť v ostatných stánkoch. Burčiak od rodiny Pupišovej chutil naozaj skvelo.

Deti sa mohli povoziť na koňoch a vyblázniť na kolotočoch - veľký a malý reťazák, detská manéž a trampolíny lákali z diaľky našich maličkých.

Pre spestrenie času boli pre pripravené rôzne hry, pri ktorých im asistovali Eliška Michalcová, Eliška Vanková, Kristínka Chlapíková a Nikol Miklášová.

Maľovanie na tvár predviedla pani Uricová, pod jej rukou sa dievčatá a chlapci premenili na tigríky, levy, víly, či motýle.

Hodovú náladu nám robila hudobná skupina DONALD. Spev a tanec, dobré jedlo a nápoje zahrialo mnohých v chladný podvečer. 

Furmanská a hodová paráda 2017 je úspešne za nami a my sa už teraz tešíme na budúci rok.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa pričinili k dobrému priebehu akcie:

starostka Ing. Alena Bulková, pracovníci obecného úradu, dobrovoľný hasičský zbor   CH-V,  rodina Matejíková , Viliam Hodulík, Andrea Zemánková, Eva Minárechová, Eva Molnárová, Juraj Chudý - zdravotný dozor, Eliška Michalcová, Eliška Vanková, Kristínka Chlapíková, Nikol Miklášová, Jaroslav Surovský, ženy zo speváckej skupiny STUDIENKA, hudobná skupina DONALD (pod vedením Jána Holáska).

Rozhodcovia : Ing. Šmelko Vladimír, Kamas Ľubomír. Halás Jozef.

FOTOGALÉRIA

 

 

 


Príloha

Vytvorené: 4. 10. 2017
Posledná aktualizácia: 13. 10. 2017 09:29
Autor: Správce Webu