Obsah

Furmanská a hodová paráda 2018

Typ: ostatné
furmanFurmanské preteky spojené s hodovou parádou sa stali už v našej obci tradíciou. Tento rok privítali Chocholanskí furmani, obec Chocholná-Velčice v spolupráci s DHZ Chocholná-Velčice povozníkov už po 13-krát.

V sobotu 29.septembra sa všetci stretli v kultúrnom dome, kde sa posilnili raňajkami. Nasledovalo vytvorenie slávnostného sprievodu furmanov s koňmi, kočom či vozom a jazdcami na koňoch. V sprievode nechýbala ani starostka obce Ing. Bulková oblečená v kroji, spevácka skupina Studienka a harmonikári. Dievčatá a chlapci v krojoch ponúkali občanom "pálenku“ a chutné ešte teplé koláče napečené pani Zemánkovou a Minárechovou.

furmfur

Sprievod svojim spevom a hudbou vytvoril po dedine skvelú hodovú atmosféru. Furmani sa postupne presunuli na futbalové  ihrisko aj vďaka našim ochotným hasičom, ktorí zaisťovali bezpečnosť na cestách, za čo im veľmi pekne ďakujeme.

ffurm

Pretekov sa zúčastnilo jedenásť furmanov so svojimi pomocníkmi. Furmani pochádzali z rôznych kútov Slovenska i Českej republiky: Hričovské Podhadie, Handlová, Velušovce, Turčianske Kľačany, Šintava, Ďurďové, Čierny Balog, Vsetín. Našu obec reprezentovali naši šikovní furmani Viliam Hodulík a Jozef Matejík. Súťažilo sa v dvojzáprahu.

furmfur

Po slávnostnom zahájení pretekov sa furmani začali pripravovať na prvú disciplínu. Súťažilo sa v troch disciplínach:

  • Furmanský slalom s vozom

Slalom bol zložený z 11 prekážok, ktoré museli furmani s ich koňmi úspešne absolvovať v čo najkratšom čase. Skladal sa s prechodu cez lesík, cúvanie, prechodom s vozom cez polená, U-prekážka cez ktorú museli prejsť tak aby žiadna časť z prekážky v tvare U nespadla na zem a magického trojuholníka, prekážky zloženej z 3 kusov. Víťazom sa stal furman s najkratším časom.

  • Práca s drevom

Táto disciplína je zameraná na zručnosť a šikovnosť furmana a koní. Furmani musia úspešne zdolať trať s drevom pomedzi prekážky, ako je napríklad zhodenie kužeľa, prechod medzi kužele bez toho aby niečo spadlo, prejazd drevom cez klád. Opäť vyhráva furman s najlepším časom.

  • Ťažký ťah

Nazývaný aj ako kráľovská disciplína. Tu môžete vidieť silu ťažných koní. Víťazom sa stáva para, ktorá potiahne najväčšiu hmotnosť dreva. Každé kolo je ohraničené časom za ktorý musia furmani a ich kone potiahnuť určenú hmotnosť po stanovenej dráhe.

furmfurmfurm

Ani veterného počasia sa silní chlapi nezľakli, lebo ani v lese si počasie nevyberú. Aká je ťažká práca furmanov a aj to, ako dokonale zvládajú svojich zvieracích pomocníkov si mnohí diváci uvedomili až po pretekoch. Na dodržanie pravidiel a meranie času dohliadali rozhodcovia.

Vo furmanskom slalome získal 2. miesto Jozef Matejík, ktorému srdečne gratulujeme! Víťazné poháre a ceny odovzdávala počas pretekov starostka obce Ing.Bulková.

Počas pretekov bolo pre divákov pripravené bohaté občerstvenie-guláš, kapustnica, burčiak a iné dobroty. Návštevníci mohli navštíviť stánky, ktoré ponúkali výrobky z dreva, suveníry, pomocníkov do domácnosti, keramiku, syry a domáci med. V ponuke bola aj chutná čerstvá káva v pojazdnej predajni. 

furmfurm

Deti sa najviac potešili stánkom s hračkami, medovníkmi či cukrovou vatou. "Vyšantiť" sa mohli na skákacom hrade, alebo sa zabaviť pri rôznych hrách. Šikovné ruky pani Komadelovej skrášlovali deti maľovaním na tvár. Deti sa mohli odviezť v sedle na chrbte koňa, čo bolo pre mnohé deti veľkým zážitkom.

furmfurm

Trinásty ročník sme prežili vo veselej hodovej atmosfére a už teraz sa tešíme na ďalší ročník.

furm

Veľmi pekne ďakujeme všetkým, ktorí pomohli pri príprave a organizácii Furmanskej a hodovej parády. 

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo FOTOGALÉRIÍ.

 

 

 

 


Vytvorené: 9. 10. 2018
Posledná aktualizácia: 11. 10. 2018 09:55
Autor: Správce Webu