Obsah

Varenie slivkového lekváru a slivkových špecialít

Typ: ostatné | náš tip
lekvárVarenia lekvárov už pominul vymieraním generácie starých materí, preto sa obec a šikovné gazdinky rozhodli aj vďaka bohatej úrode sliviek ukázať a predviesť i mladším generáciám ako sa lekvár pripravuje a aká je skvelá chuť a vôňa slivkového lekváru.

V nedeľu ráno 2.9.2018 sa začali schádzať gazdinky z obce aj s vedrami plnými sliviek potrebných k vareniu slivkového lekváru. Muži nachystali kotliny s originálnym miešadlom na lekvár a mlynček, ktorý použili na pomletie sliviek, aby sme skrátili čas potrebný na výrobu lekváru.

ll

Pomleté slivky "šup" do kotliny a začal sa niekoľko hodinový proces so stálym miešaním. Gazdinky aj gazdovia sa ochotne pri miešadle striedali. Trpezlivosť pri príprave lekváru spočíva najmä v pomalom varení, ale vo veľkej miere aj vo vyčkávaní na tú správnu zrelosť a sladkosť sliviek.

lell

Pri miešaní pomohla aj mladšia generácia, ktorej sa to veľmi páčilo...

lll

Potupne prichádzali ďalšie gazdinky a začali s varením slivkových špecialít, ako slivková polievka či slivkové gule. Pri slivkovej polievke prispela k "dielu" starostka obce Ing. Bulková, ktorá polievku doma vyskúšala a následne poučila aj ostatné gazdinky pri ich príprave. Slivky na slivkové gule sme najskôr vykôstkovali a až potom začali "schovávať" do vláčneho cesta. Šikovné gazdinky takto pripravili až 700 slivkoých gulí!!!

ll

ll

Rušno bolo aj v škôlke, kde pani kuchárky od rána piekli pravé kysnuté slivkové koláče. Boli naozaj výborné!!!

Neodradil nás ani dážď a na chvíľu sme sa presunuli do prísalia KD. Netrvalo dlho a slniečko opäť vyšlo, a tak sme sa presunuli opäť pred KD. O veselú atmosféru sa postaral aj J. Surovský so svojou harmonikou, pri ktorom si naše gazdinky stihli aj zaspievať. 

lll

Ľudia z našej obce si pochutnávali na slivkových špecialitách, ktoré sme pripravili.Slivkový lekvár už začal rozvoniavať...

lll

lll

Kedže v jednej kotline sa začali slivky variť skôr, gazdinky kontrolovali kedy môžu lekvár odstaviť. Po konzultácií gazdiniek sa zhodli, že práve teraz je tá správna chvíľa...

lll

Druhý kotlík sme odstavili až v neskorých večerných hodinách. Počas dlhého varenia sa voda úplne odparila a ostal hustý - tuhý lekvár, ktorý bez pridania cukru a iných konzervantov vydrží niekoľko rokov. Gazdinky si lekvár rozdelili podľa množstva prinesených sliviek.

l

Spojilo sa nadšenie a záujem s múdrosťou a skúsenosťou starších a tak sme spoločne urobili všetko preto, aby sa tento deň vydaril a všetci prítomní si od nás odniesli krásne spomienky.

ĎAKUJEME: 

J. Kallo, p.Brunovský, p.Beňo, A.Petrová, Ľ. Vašková, A.Kvasnicová, M.Vanková, E.Hrizová, E.Chudá, J.Jastrábiková, M.Margetínová, A.Kútna, J.Kútna,M.Horňáková, E.Margetínová, J.Surovský, P.Margetín,Ing. A.Bulko, I.Vanková, J.Komadelová, M.Kalo, A.Zemánková, E.Minárechová a všetkým, ktorý sa podieľali na príprave...

Všetky fotky si môžete pozrieť vo FOTOGALÉRIÍ.

 

 

 


Vytvorené: 6. 9. 2018
Posledná aktualizácia: 8. 9. 2018 15:04
Autor: Správce Webu