Obecný úrad Chocholná-Velčice
Chocholná 312
913 04 Chocholná-Velčice
Slovenská republika
Prečítajte si niekoľko riadkov o tom, prečo sa svätý Florián stal patrónom našich hasičov.
Augustiánsky kláštor s obcou Sankt Florián v Hornom Rakúsku pripomína mučenícku smrť sv. Floriána, veliteľa pluku prepusteného z rímskych légií. Narodil sa v Cetii (dnes Zeiselmauer pri Viedni) a za vlády cisára Diokleciána bol jednou z obetí jeho zásahu prostredníctvom štyroch protikresťanských ediktov z rokov 303 a 304. Dnešné územie Rakúska do tej doby patrilo do rímskej provincie Noricum a cisár Dioklecián túto provinciu pripojil k Pannonii. V okolí dnešného Linza, v meste Lauriacium (alebo Lorch) pri sútoku Enže s Dunajom dal miestodržiteľ Aquilinus pozatvárať a usmrtiť mnoho tunajších kresťanov. Keď sa to Florián dozvedel, ponáhlal sa kresťanom na pomoc. Nebol ale dostatočne opatrný. Po niekoľkých dňoch bol zatknutý a pod neustálym týraním mal zaprieť Krista. Pretože sa za žiadnu cenu nechcel viery vzdať, súd nevzal ohľad na jeho zásluhy v armáde a jeho bezúhonný život, ale vydal ho do rúk katom. Priviazali mu na krk mlynský kameň a hodili ho do rieky Enže (Enns), neďaleko dnešného mesta toho istého názvu. Telesné ostatky sv. Floriána boli v 11.storočí rozdelené. Časť z nich bolo prevezených do Ríma, časť do Krakova (stal sa jedným z patrónov) a z Poľska bola za Karola IV. malá časť jeho relikvií prevezená do chrámu sv. Víta v Prahe.
Tieto maličké kúsky Floriánových ostatkov mali v stredoveku chrániť mesta pred požiarmi, nakoľko Florián umučený vo vode sa stal patrónom hasičov.
Obraz sv. Floriána sa objavoval na obecných pečatidlách, na mestských bránach, kostolných vežiach, na zvoničkách, stodolách, štítoch dedinských domov a jeho sochy stavali i na viditeľných miestach dedín a na námestiach miest.
Až uvidíte sochu vojaka s prilbou a nádobou na vodu v pravej ruke, iste sa bude jednať o mučeníka sv. Floriána.
Kult svätého Floriána
Pre minulé storočia charakteristické stavby z dreva, slamy, rákosia, úzke ulice, nedostatok vody a účinných hasiacich prostriedkov umožňoval vznik obrovských ničivých požiarov. Ak už raz niekde oheň vypukol, často zhorela celá dedina alebo značná časť mesta, kým sa ho podarilo uhasiť. Ťažko nadobudnutý majetok ľudí a často aj ich životy strávil besniaci živel.
Nečudo, že sa teda ľudia utiekali pod ochranu spočiatku nadprirodzených síl, neskôr aj svätcov, svojich patrónov a prosili o pomoc. V katolíckej cirkvi existuje 30 svätcov, ktorí ochraňujú pred nebezpečenstvom ohňa. Prvým patrónom hasičov bol svätý Ján z Boha, ktorý žil v 15. storočí v Portugalsku a Španielsku. Mal cit pre chudobných a chorých spolublížnych a pomáhal im takou veľkou mierou, že ho niektorí občania pokladali za blázna skutočne ho aj uvrhli do blázninca. Stalo sa, že vypukol požiar v miestach, kde boli chorí. Nik sa neodvážil dnu vstúpiť. Ján však neohrozene vnikol do horiacej izby a obetavo vynášal ohrozených ľudí. V starých listinách španielskych sa Ján z Boha spomína ako praotec hasičov.
V našej vlasti je najpopulárnejším svätý Florián, ktorého kult sa k nám dostal z Rakúska a pomerne rýchlo sa udomácnil. Svätý Florián žil v 3. storočí a ako kresťanský dôstojník chcel zachrániť 40 kresťanov uväznených za prenasledovania cisára Diokleciána. Vybral sa do Lorchu (Horné Rakúsko), kde miestodržiteľ Akvilín držal kresťanov odsúdených na smrť. Bol však zajatý a predvedený pred Akvilína, ktorý sa ho spočiatku pokúšal odviesť od viery. Keďže sa mu to nepodarilo, dal ho mučiť a napokon kameňom priviazaným na šiju hodiť do rieky Enns, kde sa utopil. Voda ho však neprijala a vyplavila ho na blízku skalu. Tu jeho telo strážili orly, až kým ho nenašla vdova Valéria, ktorá zariadila jeho pochovanie. Na mieste jeho hrobu vznikol najprv benedikánsky kostol a neskôr slávne opátstvo rehoľníkov - kanonikov (dnes je v ňom i múzeum).
Spočiatku sv. Floriána uctievali pred povodňami, nakoľko vo vode našiel mučenícku smrť. Rola ochrancu pred požiarmi sa mu začala prisudzovať až koncom XV. storočia. Na vysvetlenie tejto zmeny existuje viac legiend. Tu je jedna z nich: Keď u istého uhliara vypukol požiar a pri pokuse o jeho uhasenie sám spadol do ohňa, zúfalo vykríkol: "Svätý Florián, ktorý si sa vo vode stal mučeníkom, pošli vodu mne na pomoc a zachráň mi život!" Samozrejme svätý Florián pomohol, dážď okamžite uhasil oheň a uhliar sa zachránil.
Popularitu svätého Floriána dokumentuje množstvo fresiek, malieb, sošiek a sôch s jeho vyobrazením.
V mesiaci máji - lepšie povedané dňa 4. mája sa slávi jeho sviatok, ktorý sa zároveň stal aj sviatkom hasičov. Hasičov vždy pripravených riskovať svoje zdravie a životy v boji s nebezpečným živlom - ohňom, ale i vodou.