Obecný úrad Chocholná-Velčice
Chocholná 312
913 04 Chocholná-Velčice
Slovenská republika
Jar je obdobie, kedy vzniká najväčší počet požiarov spôsobených činnosťou občanov v prírode. V jarných mesiacoch marec, apríl a máj vzniká najväčší počet požiarov spôsobených používaním otvoreného ohňa v prírode, najmä pri vypaľovaní suchej trávy a iných porastov, pri pálení haluziny, fajčení v prírode, činnosťou detí pri hre so zápalkami, kladením ohníčkov, podpaľovaním ľahko zápalných materiálov a pod.
Likvidácia takto vzniknutých požiarov je veľmi náročná, vyžaduje si nasadenie veľkého počtu požiarnikov a techniky, spoluprácu s občanmi, pričom v mnohých prípadoch nie je možný príjazd požiarnej techniky k ohnisku požiaru. Obnovenie funkcie lesných porastov môže trvať podľa závažnosti poškodenia i niekoľko rokov. Vypaľovaním trávy je ničený užitočný hmyz, prirodzené úkryty zveri, hniezda vtákov, chránené rastliny, sú ohrozené drobné živočíchy a zvieratá, bez ktorých si život v prírode nevieme predstaviť.
Zákon o ochrane pred požiarmi zakazuje vypaľovanie porastov a zakladanie ohňa v prírode na miestach, kde by sa mohol rozšíriť.
Organizácie a podnikatelia môžu spaľovať horľavé látky na voľnom priestranstve len výnimočne, s písomným súhlasom okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru za dodržania stanovených podmienok.
Občania sú pri spaľovaní povinní dodržiavať zákon o požiarnej ochrane v tom, že nesmú zakladať oheň na miestach, kde by sa mohol rozšíriť. V prípade spaľovania musí byť miesto spaľovania vhodným spôsobom upravené, umiestnené v bezpečnej vzdialenosti od horľavých látok a zabezpečené ďalšími preventívnymi opatreniami.
Porušenie požiarno-bezpečnostných predpisov, prípadne požiar spôsobený nepovolenou činnosťou môže mať za následok uloženie finančnej pokuty.
Dodržiavanie požiarno-bezpečnostných predpisov pomáha k zabraňovaniu ničenia prírody, k znižovaniu ohrozenia života a zdravia občanov pri požiaroch a ich likvidácii, ako i k znižovaniu materiálnych škôd z požiarov.
Žiadame Vás o dodržiavanie základných zásad pri prevencii vzniku požiarov v prírode:
Letné obdobie sa vyznačuje okrem zvýšených teplôt aj zvýšenou aktivitou poľnohospodárov a občanov pri zbere úrody. Zber úrody je spojený so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiarov, čo je zrejmé aj zo štatistiky požiarovosti.
Súkromne hospodáriaci roľníci sú povinní zabezpečovať povinnosti vyplývajúce z príslušnej vyhlášky o požiarnej ochrane v oblasti prevencie pri činnostiach súvisiacich so zberom, spracovaním a skladovaním úrody, pri činnostiach súvisiacich s dosúšaním uvädnutého krmu a skladovania sena a pri spaľovaní horľavých látok na voľnom priestranstve.
V súvislosti so zabezpečovaním požiarnej ochrany pri skladovaní uvädnutého krmu, sena, slamy a iných suchých rastlín, dreva a tuhého paliva upozorňujeme na to, že stohy do objemu 100 m3 sa musia umiestniť v bezpečnej vzdialenosti najmenej 20 m od obytného alebo hospodárskeho objektu, alebo 10 m od iného stohu.
V prípade spáchania priestupku na úseku ochrany pred požiarmi môže okresné riaditeľstvo uložiť v zmysle § 61 zákona NR SR č. 314/01 Zb. o ochrane pred požiarmi fyzickej osobe pokutu.