Infekčná choroba domácich a voľne žijúcich vtákov. Spôsobuje ju vírus, ktorý v jednej zo svojich foriem - konkrétne H5N1 môže byť nebezpečný aj pre človeka.
Ako sa šíri?
V prvom rade dýchacími cestami nakazeného vtáka: nosným výtokom, kašľom, kýchaním a pri vylučovaní trusom. V chove sa šíri po kontakte s chorými vtákmi, prostredníctvom ošetrovateľov, predmetmi, dopravnými prostriedkami, krmivom a vodou ale aj násadovými vajciami. Vírus sa nešíri konzumáciou tepelne spracovaného hydinového mäsa, pretože pri tepelnom spracovaní nad 70 stupňov sa vírus spoľahlivo likviduje.
Aké sú príznaky choroby?
U zvierat možno pozorovať stratu plachosti, zníženú aktivitu a príjem krmiva a vody (asi o 20%). Postihnuté jedince sa zhlukujú, majú našuchorené perie, nosnice častejšie kvokajú, klesá znáška (minimálne o5 % viac ako 2 dni). Objavujú sa dýchacie problémy ako sú výtok z nosa, kašeľ, kýchanie, chrapľavé zvuky, slzenie, opuchy hlavy, viečok. Ďalej to môžu byť aj poruchy tráviaceho traktu - hnačky a nervového systému - kŕče, či poruchy pohybu. Tieto príznaky sa vyskytujú samostatne alebo v kombinácii.
Ako zamedziť šíreniu choroby?
Dodržiavaním opatrení, ktoré vydali veterinárni lekári. Je tu mimoriadne dôležité:
- zabrániť priamemu a nepriamemu kontaktu hydiny s voľne žijúcim, najmä vodným vtáctvom, hydinu oplotiť hustým pletivom a zastrešiť;
- oddeliť vodnú hydinu od ostatnej; kačice a husi zabezpečiť voliérami, ochrannými sieťami s malými okami;
- novo nakúpenú hydinu umiestniť do priestorov, ktoré boli vopred vyčistené a dezinfikované;
- nakupovať hydinu len z chovov, ktoré sú pod veterinárnym dozorom;
- nechovať hydinu doma, ak pracujete na hydinovej farme;
- v oblastiach, kde bol výskyt vtáčej chrípky potvrdený u divo žijúcich vtákov držať hydinu, holuby a vtáky chované v zajatí v uzavretých priestoroch;
- používať osobné ochranné pomôcky a dezinfekčné prostriedky (2-4 % lúh sodný, 2-4 % chlórové vápno, 6-8 % chloramín);
- nevpúšťať do chovu cudzie osoby, dopravné prostriedky alebo predmety.
Čo v prípade, ak spozorujete podozrivé znaky?
Ak sa vyskytujú v chove, okamžite to nahláste na príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu. Ak nájdete voľne žijúceho uhynutého vtáka, je dôležité sa ho nedotýkať a nahlásiť to bezodkladne príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe, prípadne na bezplatnú telefonickú linku 0800 127 127.
Čo sa stane, ak nedodržíte bezpečnostné opatrenia?
V prvom rade ohrozujete svoj vlastný chov a zdravie svojej rodiny. Taktiež vám hrozí, že veterinárni lekári nariadia usmrtiť vašu hydinu. Naviac, ak ste nedodržali nariadené opatrenia, v prípade likvidácie vášho chovu strácate nárok na náhradu škôd od štátu.
bezplatná tel. linka 0800 127 127